Publikacja – Dekoracja stołów weselnych

Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze nawet nie myślałam o stworzeniu mojej Agencji, bywałam, jak zapewne wielu z nas na przyjęciach weselnych. Wtedy też patrząc moim wprawnym obserwatorskim okiem na nasze polskie stoły, widziałam ten przepych i mnogość kolorów na stołach, te sałatki, krokiety, gołąbki, śledziki i wszystko skrzętnie wepchane na weselne stoły. Lecz nie takie kolory i przepych siedziały mi w głowie 🙂

Zapewne wielu moich rówieśników pamięta serial „Dynastia”, w chwili obecnej kultowy serial ze względu na niesamowite i nieosiągalne w tamtych czasach dla przeciętnego polaka bogactwo. Zupełnie inny świat, to dopiero był powiew luksusu i elegancji na stołach. Zawsze intrygowały mnie te wszystkie maleńkie złote widelczyki, te ryby cudnie podane na złoconych półmiskach, śliczne serwetki fantazyjnie ukształtowane oraz cudne kompozycje kwiatowe na stołach. I to mnie urzekło. Po latach przypomniało mi się, jakie to wszystko było eleganckie. To był wielki świat i takiego świata na stołach mi się zachciało. Inspiracje swoje czerpię głównie z tamtych lat, również ze starych amerykańskich filmów z lat pięćdziesiątych. Dla mnie stoły weselne to piękne i eleganckie, ale również wygodne stoły dla Gości, ponieważ zapominamy, że większość czasu z całej „imprezy” spędzamy na przyjęciu weselnym właśnie przy stole. Więc to, co cieszy oko Gościa powinno być w zasięgu jego wzroku. Powinno być wygodnie i przestrzennie, to nadaje świeżości całej architekturze stołów weselnych. Tak to się już dzieje, że dekoracje stołów zazwyczaj przygotowywane są przez panie i dla pań, ponieważ zazwyczaj to kobiety zwracają uwagę na estetykę stołu. Jak powszechnie wiadomo, co zawsze pięknie wygląda na stole weselnym? Oczywiście kwiaty i świece.

Kwiaty to niezwykle ważny element dekoracji. Dobrze wykonana kompozycja kwiatowa tworzy na stole naturalną architekturę stołu, a świece są jej dopełnieniem. Nie ma chyba nic bardziej męczącego jak ostre światło żarówki świecące przez cały wieczór. Blask świec jest elegancją nie do pobicia. Bardzo ważne jest to, aby kwiaty były świeże i najlepiej w neutralnych kolorach. Aczkolwiek w chwili obecnej mamy modę na pastelowe kolory. Mięta, brzoskwinia, krem, pudrowy róż, wrzos, delikatny rozbielony żółty bądź mocniejsze barwy jak turkus, chaber, cytryna… czy srebro oraz nieodzownie złoto.  Z kolorami jest tak jak z dodatkami. Gdy jest ich zbyt wiele lub kolory zaczynają mocno dominować to zaczyna robić się kiczowato, więc ja osobiście namawiam do klasyki. W klasycznych kompozycjach królują oczywiście biele, beże, mięta, oraz brzoskwinia i pudrowy róż, który podobnie jak kolor chabrowy czy cytrynowy jest niezbyt popularnym kolorem w dekoracji stołów weselnych, a szkoda. Ponieważ pudrowy róż w połączeniu z wrzosem i miętą czy rozbieloną żółcią tworzy ciekawe i eleganckie połączenie. Jest to propozycja kolorystyczna delikatna i romantyczna, która spodoba się zapewne młodszym jak i starszym Gościom.

W chwili obecnej, jeżeli chodzi o kwiaty to najmodniejsze są goździki. Mają śliczną formę i pięknie pachną. Są dostępne w bardzo wielu barwach. W Polsce goździki nie są zbyt kochane, choć można połączyć je z innymi kwiatami dodać  diamenty, kryształy co natychmiast nada im elegancji, rzekłabym nawet ekskluzywności. Modne są również anemony, które są również w różnych barwach i są wdzięczne. Ja osobiście bardzo lubię ranunculusy czyli jaskry. Ich forma jest przyjemna dla oka.  Do łask wróciła niewinna peonia (piwonia), która jest tak przeurocza. Biała wygląda jak wonny anioł, a z kolei bordowa kojarzy mi się z suknią majestatycznej królowej. Również modna jest wcześniej niedoceniana hydrangea, czyli hortensja. Cudna o wielkich parasolowatych kwiatostanach „biała dama”, tak lubię ja nazywać, czy „różowa poducha” lub „błękitny obłok” w USA jest zawsze i wszędzie. Amerykanie po prostu uwielbiają ten kwiat i Polacy również się do niego przekonali. Oczywiście nie mogłabym zapomnieć o moich ukochanych storczykach, które zawsze były marzeniem, luksusem. Teraz ten luksus w czystej postaci, już nie tak okropnie drogi jak niegdyś, zawojował florystyczny świat. Oczywiście klasycznie piękna i zawsze modna jest róża, moje ulubione w brzoskwiniowym  kolorze lub delikatnego kremu z dodatkiem diamentów lub zupełnie same, wyglądają zawsze elegancko i modnie.

Często wybierając miejsce na przyjęcie weselne, na spotkaniu z menedżerem słyszymy, że dekoracja sali weselnej jest w cenie, można sobie wybrać kolor i że kwiaty żywe oczywiście również będą. Menedżer zapewnia nas, że dekoracja będzie elegancka lecz jednak później okazuje się, że trzeba za dekorację sali dodatkowo „coś tam” dopłacić. Jednak niestety, kiedy przychodzi ten wymarzony dzień, okazuje się, że kwiaty cięte to są, ale trzy w jednym wazoniku, który pamięta jeszcze czasy Gierka, a ustalony wcześniej kolor (np. bordowy) jest przewodni na sali, aż za bardzo, bo razi swoją jaskrawością, a wszelkie możliwe dodatki są właśnie w tym kolorze. A przecież to Młodzi powinni być najbardziej widoczni w tym dniu i choć marzenia były cudne, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Ja zawsze staram się doradzić, ale przede wszystkim najpierw wysłuchać ludzi. Lubię wiedzieć, czego oczekują i staram się im to dać. Moje kompozycje kwiatowe są wykonane głównie z kwiatów. A nie jak to zazwyczaj bywa głównie z tak zwanej zieleni ciętej i jedynie kilku kwiatów. Kwiaty są tak eleganckie i zawsze modne, że nie wyobrażam sobie pięknego stołu weselnego bez nich. To po prostu niemożliwe 🙂

Teraz, kiedy jesteśmy otwarci na inne kraje i staliśmy się europejczykami, nasze drogi prowadzą nas Polaków często poza granice naszego kraju. Chcemy poznawać inne kultury, poznawać nowych ludzi, emigrujemy w poszukiwaniu nowych doświadczeń, lepszego życia oraz oczywiście pracy. Większość osób, które korzystają z usług mojej agencji, to właśnie tacy ludzie. Przebywając latami poza granicami naszego kraju poznają wiele osób o różnej narodowości. Nasze polskie wesela stały się przyjęciami, które goszczą osoby z wielu różnych krajów. Dla tych osób dekoracja stołów weselnych, kompozycje kwiatowe z żywych kwiatów to już zupełna oczywistość. Najczęściej to Goście którzy są obcokrajowcami najbardziej doceniają naszą pracę, piękno kompozycji i weryfikują swoje „dane” na temat Polski, twierdząc iż czasy, kiedy myśleli, że w Polsce ludzie nie mają telewizorów minęły całe wieki temu 🙂 A wydawałoby się, że Goście przychodzą na przyjęcia jedynie po to, aby najeść się i potańczyć. Nic bardziej mylnego. W chwili obecnej to stereotyp. Nasza kultura wciąż się zmienia i wspaniałe jest to, że ludzie zwracają uwagę nie tylko na to, jak wyglądają, ale również na to, co ich otacza. Warto więc zadbać o to, aby to otoczenie było przyjemną podróżą poprzez zapach, urok i naturalne piękno kwiatów.

 

Małgorzata Pieczyńska
Konsultant Ślubny, Florysta, właściciel Agencji Ślubnej DecorAmor

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agencja Ślubna DecorAmor
Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie, cytowanie, przedruk całości lub fragmentów tekstu na blogach
i stronach www zabronione, bez pisemnej zgody udzielonej przez firmę Agencja Ślubna DecorAmor.

Tekst w całości należy do Małgorzaty Pieczyńskiej, właściciel Agencji Ślubnej DecorAmor.

dk01 dekoracja stołów weselnych

dk02 dekoracja stołów weselnych

dk03 dekoracja stołów weselnych

dk04 dekoracja stołów weselnych

dk05 dekoracja stołów weselnych

dk06 dekoracja stołów weselnych

dk07 dekoracja stołów weselnych

dk08 dekoracja stołów weselnych

dk09 dekoracja stołów weselnych

dk10 dekoracja stołów weselnych

dk11 dekoracja stołów weselnych

dk12 dekoracja stołów weselnych

dk13 dekoracja stołów weselnych

fot.sweetchicevents.com, greenweddingshoes.com, weddingsunveiledblog.blogspot.com i inne

Więcej naszych publikacji znajdziecie tutaj…

Share Your Thoughts

*