Publikacja – Koordynacja dnia ślubu – a cóż to takiego?

Pewnie wielu z Was zastanawia się, czym jest koordynacja dnia ślubu? W tej publikacji postaram się odpowiedzieć na to pytanie, czym jest koordynacja ślubu, czy jest potrzebna, dlaczego warto z niej skorzystać i jakie są jej plusy, a zapewniam, że jest ich wiele.

Każda Para Młoda, mój Klient, który skorzystał z usługi koordynacji dnia ślubu, po swoim weselu zgodnie stwierdził, iż jedną z najlepszych decyzji, dotyczących ślubu było zatrudnienie konsultanta ślubnego, który skoordynuje cały dzień ślubu. To on załatwi wszystko za nich, dopilnuje obsługi lokalu, ze scenariuszem w dłoni czuwa nad przebiegiem ceremonii w kościele oraz nad przebiegiem przyjęcia weselnego, pomoże gościom odpowiednio ustawić się do przywitania Młodych chlebem i solą, z igłą i nitką pobiegnie za Młodym wtedy, gdy odpadnie mu guzik od marynarki lub co gorsza od spodni… Konsultant ślubny – koordynator jest z Wami przez cały dzień lub przez cześć dnia w zależności od wyboru opcji koordynacji. Jego zadaniem jest dopracowanie wszystkiego tak, aby Młodzi nie musieli martwić się np. czy goście zostali już zakwaterowani, czy wszyscy podwykonawcy są już gotowi, czy tort dotrze na czas. Konsultant w tym dniu ma wiele obowiązków, po to, aby Młodzi mogli spokojnie przygotować się do ceremonii i całości tego wyczerpującego, lecz niezmiernie miłego dnia w ich życiu. Młodzi nie muszą już angażować do tej roli ani rodziców, ani świadków czy też przyjaciół, mogą razem z nimi spokojnie cieszyć się tym dniem. Wesoło bawić się w czasie, kiedy koordynator czuwa na posterunku i jest np. w toalecie i sprawdza czy przypadkiem nie zabrało papieru toaletowego. Może to brzmi banalnie, ale każda kobieta potwierdzi moje słowa: ja nie znoszę, kiedy wchodzę do toalety, bez mojej torebki, w której zawsze mam chusteczki higieniczne, a tu akurat awaria – brak papieru.

Konsultant koordynujący Wasz wymarzony dzień będzie jak anioł stróż, zawsze z Wami tam gdzie czyha na Was „licho”. Pomoże Młodej poprawić makijaż (oczywiście nie każdy konsultant – ja tak), zadba o wszystkie istotne szczegóły. Patrząc na te zadania zupełnie z boku może się wydawać, że to nic wielkiego, aczkolwiek ten dzień jest bardzo pracowity dla konsultanta, ponieważ jest wiele szczegółów, które są niezmiernie istotne dla powodzenia całego przedsięwzięcia, jakim jest ślub. Jak wszyscy doskonale wiemy życie składa się ze szczegółów, ślub również.

Do zadań konsultanta ślubnego – koordynatora należy ogólnie rzecz ujmując sprawowanie pieczy nad całym wydarzeniem. Wszelkie uwagi czy prośby są kierowane do koordynatora. Tak ze strony Młodych i gości jak i ze strony obsługi lokalu czy innych podwykonawców. Nie może być takiej sytuacji że kelner pyta Młodych: „Czy podawać już dzika? Bo teraz to mamy w planie..” To wszystko czego życzą sobie Młodzi oraz wszelkie istotne dla nich elementy, zastrzeżenia oraz ustalenia z menedżerem lokalu ma koordynator w swoim scenariuszu. I to pytanie „z dzikiem w tle” pada właśnie do niego.

Oczywiście na ślubie różne zdarzenia mają miejsce, czasem bywa również tak, że konsultant jest również negocjatorem czy może nawet rozjemcą. Zdarza się również, że bywa świadkiem lub świadkową – druhną – tak mnie się zdarzyło. Z przyczyn losowych Młodzi nie mieli innej opcji, więc ja wykonałam to zadanie 🙂 To jest bardzo „rozbiegany” dzień dla koordynatora. Z relacji moich Klientów wiem, że widząc jak wyglądał dla mnie, jako konsultanta – koordynatora ten dzień, z pewnością nie obarczyłyby tym zadaniem nikogo ze swoich bliskich. Pomijam zupełnie inną kwestie, jaką jest doświadczenie osoby koordynatora ślubnego. Jeśli jest dobry w tym co robi, potrafi doskonale się zgrać z obsługą lokalu czy menedżerem i innymi podwykonawcami. Również wie z doświadczenia oczywiście, co może się wydarzyć nie miłego, niebezpiecznego i potrafi w porę temu zapobiec. Sprawny i profesjonalny koordynator działa tak: jeżeli zdarza się jakakolwiek „awaria” a mają one oczywiście miejsce w dniu ślubu, koordynator zadba o to, aby problem został rozwiązany natychmiastowo, a Młodzi nigdy się o nim nie dowiedzą. Koordynator ślubny musi być trochę, jak MagGyver lub bardziej zwyczajnie rzecz ujmując murarz – tynkarz – akrobata 🙂

 

Małgorzata Pieczyńska
Konsultant Ślubny, Florysta, właściciel Agencji Ślubnej DecorAmor

Wszelkie prawa zastrzeżone © Agencja Ślubna DecorAmor
Jakiekolwiek kopiowanie, powielanie, cytowanie, przedruk całości lub fragmentów tekstu na blogach
i stronach www zabronione, bez pisemnej zgody udzielonej przez firmę Agencja Ślubna DecorAmor.

Tekst w całości należy do Małgorzaty Pieczyńskiej, właściciel Agencji Ślubnej DecorAmor.

Publikacja-14-03 DecorAmor - Konsultant Ślubny Wedding Planer Agencja Ślubna

Share Your Thoughts

*